2015. április 4., szombat

Kedvenc írók

Kedvenc írók - egy rendetlen poszt

Ha valaki eltévedne a molyos oldalamra nem egy kedvencnek bejelölt alkotót találna. Néhány jobban megalapozott, értsd több elolvasott mű áll mögötte, de van olyan szerző, aki egyetlen munkájával érdemelte ki ezt a helyet. Persze ez a kör is változhat, jobb esetben gyarapodik, de volt már olyan is, hogy valakiből kiszerettem. Hogy a teás kép hogyan került ide? Egy kedvelt szokás, és a kedvenc könyveim egy része igazi teázós könyv. Olyan olvasófoteles, pihenős, csendes, amely élményeket el kell raktározni a jövőre, amikor már vadászni kell majd a hasonló percekre, órákra a munka, család mellett. Addig is éljen az egyetem adta szabadság!

Kertész Erzsébet

Tulajdonképpen éppen, hogy el kezdtem olvasni 9 évesen, amikor édesanyám megismertetett a szerzőnővel. Életrajzi regényeit sorra vásárolta, és ezzel megalapozta bennem az emancipált nőkhöz való viszonyomat, és kedvenc hősnőim nem a hercegnők voltak, hanem az úttörő asszonyok, köztük is a leginkább szívemhez nőtt Hugonnai Vilmával, akiről a Vilma doktorasszony könyve szól. Nem olvastam az összes könyvét, néhány kifejezetten ifjúsági műve még hátra van, már ha valaha sorra kerülnek. Nem nyerte el ugyanakkor osztatlanul a tetszésemet. Van egy két könyve, amit nem tudtam nagy lelkesedéssel olvasni, mivel valami miatt nem kerültek hozzám közel. Viszont azok, amiket szeretek (Vilma doktorasszony, Lámpás hölgy, Zöldfa utcza 38, Elizabeth, Harriet regénye) azokat többször is újra olvastam már, és a mai napig lekötnek.

Miért ő? 
Első meghatározó magyar írónő az életemben, aki a történelmet, benne néhány nagyszerű asszonyt és lányt bemutatott. Valahol a történelem iránti szeretetem is ezekben a történetekben gyökeredzik. Talán nem kilenc éveseknek való ugyanakkor a könyvei, szóval, ha nekem kell majd nevelni majd gyereket talán egy kicsit később adom a kezükbe

J. K. Rowling

Ha Kertész Erzsébetnek a történelem szeretet köszönhetem, akkor Rowlingnak az olvasás szeretetét. A Harry Potter végig kísért és bár egy ideje leszoktam már a rendszeres újraolvasásáról a köteteknek, azért nem hagytak el a szereplők, és a gondolataim, mindennapjaim részei lettek. A kiegészítő köteteket olvasva, majd a fanfictionok világába beleásva magamat próbáltam kárpótolni magam a további könyvek hiánya miatt. Az átmeneti üresedést nem tudtam végig olvasni. Untam. Nagy csalódás volt. A Kakukkszó viszont lenyűgözött, és már várom a Selyemhernyót, amit reményeim szerint hamarosan meg is szerzek.

Miért ő?
Rowling olyan csodát tett, amivel egy nemzedéknek adta meg az első megszeretett könyvként a Harry Pottert. Ehhez a nemzedékhez tartozom, de lassan a felnőtteknek szóló könyvei is megtalálnak. A féltégla méretű Kakukkszó után méltán remélhetem, hogy a Selemhernyó is lesz ilyen jó, és nem bánom azt se hasonlóan terjedelmes lesz.

Agatha Christie

AC 2014 nagy felfedezettje lett a számomra. Egy kihívás miatt vettem kezembe az első kötetet, és így megtaláltam az utat a krimihez, mint műfajhoz. Olvastam én már korábban is krimiket, már ha a mondjuk a Rózsa nevét Ecotól idesoroljuk, de tudatosan ekkor jutottam közel a műfajhoz. A tipikus angolos, teázós intellektuális regényeket hamar megszerettem. Elsőként Marple lett a kedvencem, de utóbb Poirot a maga szerénységével elhódított a vénkisasszonytól. Mindkettőjüket nagyon szeretem. Az élet súlyában az álnéven író szerzőnő egy másik oldalát is feltárta előttem, és ez is tetszett.

Miért ő?
Nem hiába ő a krimi királynője. Igaz, nem AC krimi volt az első krimim, de az első olyan, ami után azt éreztem, hogy „igen, ez kell nekem”. Szerencsére nagyon sok könyvet írt, szóval még hosszú ideig jöhetnek sorra az új olvasnivalók. Továbbá, ha a könyvek elfogynának, nagyon sok nagyszerű filmadaptációja is van a könyveknek, szóval megvan a pótszer is. :)

Gögey Etelka-Raana Raas

A Csodaidők és az Időcsodák is egy olyan teljesítmény, amit nem becsülnek meg eléggé. A műfaki besorolással bajban vagyok, a szerző sem tudja teljesen eldönteni, de ez is inkább a sokszínűségét mutatja, ami érték. A könyvek nagyobbik fele magánkiadásként jelent meg, az interneten a hivatalos honlapon rendelhetők meg, és lehet dedikálást is kérni hozzá. A szerzőnő nagyon művelt, a regények pedig összetettek. Három főszereplő szemszögéből látjuk felváltva a jövőben játszódó történéseket, amikor már elég sok bolygót gyarmatosított az emberiség, és az űrutazás nem álom többé, hanem a mindennapok valósága. Ezenkívül van itt háború, árulás, vallási különbségek, ami izgalmassá teszik a tetralógiát. Az Időcsodák különlegessége, hogy egy Mi lett volna, ha? kérdést válaszolnak meg.

Miért ő?
Ez esetben elért az a dolog, hogy a szerzőről nem tudok sokat. Elolvasom a munkáit, de nem nézek utána, hogy ki is, mi is a szerző. A könyveket szeretem, nem az írót. Ez így kicsit radikális, de az én fejemben elválik a kettő. Mindenesre azt meg kell állapítani, hogy nagyon jól ír. Ennyi nekem bőven elég.

L. M. Montgomery



E
gy ifjú korban megalapozott szeretet övezi az Anne sorozatát. Aztán Emily is belopta magát a szívembe, bár a rengeteg helyesírási hiba, amit vétett zavart a könyvben. A kék kastély is tetszett. A Mesélő lány is jó volt. A Váratlan utazást még nem olvastam, de az is sorra fog kerülni. Egy idilikus világ, ami eléggé távol áll a mától. Egy hely, ahová el lehet vonulni, ha nem vagyok kibékülve a reális világgal. Kabátkönyvek ezek, amibe beburkolózhatok, és kipihenhetem magam. Sokszor újraolvastam az Anne sorozatot és még mindig nem untam meg.

Miért ő?
A kedvesség és szerethetőség nagyon sokat nyom a latba. Anne szinte a barátom, minden apró hibájával együtt. Szeretem a Prince Edward szigetet és Avonleat.

Terry Pratchett

Imádom ezt a Télapó küllemű öregurat, aki nemrég távozott el egy utolsó sétára a Halál oldalán. Elsőként az Elveszett Próféciák kapcsán találkoztunk, amit Neil Gaimannal közösen írta. Először azt hittem, hogy Gaimannak köszönhető az a humor ami megjelenik a könyvben. Persze neki is, de az alapot Pratchett adta. Végül őt is megtaláltam, és a Korongvilág egy olyan sorozat, amit gyűjteni kezdtem. A Halál a kedvenc szereplőm. A történetek önmagukban is remekművek, tele kulturális utalásokkal, egy olyan világot felállítva, ami igen hasonló a mienkhez, görbetükör a szó legnemesebb értelmében.

Miért ő?
A top 5-ben mindenképpen benne van. Mindig meg tud nevettetni, és jó kedvem lesz, ha olvasom. Azért ezzel már igazán sokat tett értem.

Gaura Ágnes 

Egy szerző, aki álnéven ír. Találkoztunk már személyesen és akkor nagyon szimpatikus volt. Na de nem az író személye tesz nagyszerűvé egy könyvet. Intellektuális vámpírregényeket ír (bár ilyen kategória talán nincs is). Borbíró Borbála egy olyan hősnő, aki nagyszájú, önálló és szerethető. Adott egy olyan világ, ami Magyarországon játszódik (többnyire), vámpírok vannak benne, vérmedvék, táltos és még elég sok különleges lény, ennek ellenére teljesen hihető, belesimul a történet valóságába. Szórakoztató, és igazán leköti az embert. Még nem olvastam végig a sorozatot, de tervbe van véve.

Miért ő?
A vámpírok a Darren Shan regények óta közel állnak hozzám, azóta volt már találkozásom Anita Blakkel, és újabban a Fekete Tőr testvériséggel. Anne Rice nem igazán fogott meg, valahogy ő nem nekem ír. Olvastam már csillámvámpírokról is, ami némi agysorvadást okozott, no és persze ott van a Harry Potter is, amiben érintőlegesen tűnnek fel eme lények. Gaura Ágnes sorozata ezekhez képest is tudott újat adni, és egyedi lenni.



7 megjegyzés:

  1. Igazából több általad felsorolt írótól tervezek idén olvasni, de csupán elenyésző részüktől olvastam már. Amikor azt mondom, hogy elenyésző, akkor az egy szem J. K. Rowlingra gondolok, akivel viszont épp megegyezik a közös történetem, mint a tiéd: az olvasást ő szerettette meg velem sok-sok éve már. De tetszik ez a gyűjtés... Agatha Christie, Gaura Ágnes, Terry Pratchett idén várólistás, de a többieket is felvettem a terveim közé.

    VálaszTörlés
  2. Ezek szerint mindketten a Potter generációhoz tartozunk :) Pratchettől szinte bármelyikkel el lehet kezdeni, nekem az első könyvem tőle az Elveszett próféciák volt, az első Korongvilág regény pedig a Mort, a halál kisinasa. A kedvenc szereplőm ott a Halál (tudom elvetemültség de akkor is). Bejön az általa megteremtett világ. A többi felsorolt szerzőt is jók, remélem azok is tetszeni fognak neked.

    VálaszTörlés
  3. Jó lista, ezek közül az írók közül kettő az én kedvenc írók listámon is rajta van .:D Rowlingról és AC-ról van szó, ahol előbbi természetesen a HP-val és a Kakukkszóval is bizonyított nálam (Átmeneti üresedést még nem olvastam), míg Christie krimijei közül, bár több éve, de rengeteget befaltam. (És érdekes módon egyszer sem találtam el a gyilkost xD) Sajnos a többi írótól még nem nagyon olvastam, de sok jót hallottam róluk, szóval mindenképp szeretnék egyszer tőlük is olvasni. :))

    VálaszTörlés
  4. Rowling indított el az olvasás útján, aztán a Kakukkszóval is tudott bizonyítani. AC pedig bármikor ki tud kapcsolni. Ez a lista nem állandó, de a fentieknek jelenleg bérelt helyük van rajta. Nem tudom milyen humor jön be neked, de egy Terry Pratchett könyvvel érdemes lenne megpróbálkoznod. Ha megtetszik, akkor 40-nél is több kötetnyi humor és társadalmi, politikai, kulturális fricska vár rád :) Nagyon szeretem.

    VálaszTörlés
  5. (Hű... válaszba írva nem lehetett elolvasni, ezért ide írom:)

    Azzal kezdtem meg a Korongvilágot, amit ajánlottál: Mort fantasztikus volt! Igazából a komornyikot leszámítva mindenkit szerettem, de a Kaszás/Halál a favorit.
    (Az A. C. tűzkeresztség kevésbé volt ütős, pedig a Tíz kicsi néger élvezetes volt.)

    Jó kis listád van, meg kell állapítanom. ;)

    VálaszTörlés
  6. Szia Anitiger! Örülök, hogy bejött neked Mort. Az író egyik legjobb könyve :) A neten vannak listák, hogy mely kötetek, melyik alsorozatba tartoznak, az talán segít majd eligazodni a Korongvilágon, de úgy látom a blogodon, hogy már találkoztás ezzel a listával :) Én is a molyon akadtam rá, régi merítéseket böngészve. :)

    Az alsorozaokból a boszis jött még be nagyon. Az Egyenjogú rítusok se rossz, de a Vészbanyák és rögtön utána a Vége a mesének két kötet nagyon bejött. Persze, még nem olvastam az összes kötetet, de nekem ez a sorrend tetszett. Remélem a többi része is megfog majd, és ha esetleg egy kevésbé jó résszel találkozol, akkor is átsegít rajta a nagy Pratchett féle humor. :)

    VálaszTörlés